(22) 211 16 61

Diagnoza psychologiczna to proces, którego celem jest rozpoznanie problemów osoby, która zgłasza się do psychologa.

Diagnoza w tym ujęciu nie odnosi się tylko do klasyfikacji zaburzeń psychicznych,ale uwzględnia szeroki kontekst czynników i okoliczności, które można wskazać jako prawdopodobną przyczynę problemów pacjenta.

 

Celem diagnozy psychologicznej jest opracowanie (tzw. konceptualizacja) problemów pacjenta, omówienie proponowanego rozpoznania z pacjentem oraz przedstawienie sugestii odnośnie dalszego leczenia.

W trakcie procesu diagnozy stosowane są różne techniki, w zależności od zgłoszonych problemów i potrzeb. Zasadnicze elementy diagnozy psychologicznej obejmują wywiad i standardowe techniki diagnostycznych (przede wszystkim kwestionariusze).

 

Diagnoza psychologiczna odbywa się w ramach kompleksowego procesu diagnostycznego, obejmującego także diagnostykę medyczną w celu wykluczenia chorobowego lub organicznego podłoża zgłaszanych symptomów.

Ważną częścią procesu diagnozy jest omówienie wyników (rozpoznania) z pacjentem oraz ewentualne przedstawienie opinii na piśmie. Z tego względu, że diagnoza psychologiczna stanowi proces i może dotyczyć różnych celów, przewiduje się przeprowadzanie średnio od dwóch do czterech sesji diagnostycznych,w zależności od indywidualnych potrzeb.




Projekt i wykonanie DUX Promotion
Akademia Psyche Facebook
Akademia Psyche Google+
Akademia Psyche Twitter